NTP Énekes német
A Nemzeti Tehetség Program Énekes német elnevezésű nyertes pályázatának köszönhetően a 2018/19-es tanévben több programot, szakkört szervezhettünk 15 tanuló bevonásával.
A tehetséggondozó programunk célja volt, hogy az eddigi eredményes munkát a két szakkör – német és énekkar – között fenntartsuk, illetve megerősítsük. Célunk volt a németes diákok német országismereti tudását bővíteni, önbizalmukat növelni. Lehetőségünk volt szakköri órákon hallás utáni és olvasás utáni szövegértési feladatokkal ezeket a kompetenciákat is fejleszteni.
Sok dallal és muzsikával ünnepeltük október 1-jén a zene világnapját is 15 gyermek előadásában ének és fuvolaszóval. Különféle hangszerekkel, zeneszerzőkkel kapcsolatosan kvízelhettünk, majd ellátogattunk a helyi katolikus templomba, ahol Mezei Ferenc atya örömmel mesélt nekünk a hangszerek királynőjéről, az orgonáról.
November 12-én Márton napon a tehetséggondozó programban részt vevő diákok németül adták elő színdarab formájában a Márton legendát, és énekeltek Márton napi dalokat hangszeres kísérettel. Erre az iskolai rendezvényre a foglalkozásokon készültünk, illetve a próbákat a foglakozásokon kívül az esti órákban tartottuk településünk művelődési házában.
Az iskola karácsonyi ünnepségén december 20-án magyar és német karácsonyi énekekkel, illetve hangszeres kísérettel színesítettük az ünnepet.
A pályázat szerint a tervünk teljesült, így egy új hangszertanulás (csengettyű) kiterjesztésével is bővítettük a gyerekek ének-zenei tudását. Sikerélményeiket növeltük, ezzel is színesítve közös programjainkat. Így ezek megszólalhattak már az iskolai énekversenyen és a ballagáson.
Egy kétnapos kiránduláson vett részt a 15 német nyelv és ének-zene területen tehetséges diákunk május 10-11-én, ahol Martonvásáron a Brunszvik kastélyt és kastélyparkot tekintettük meg, és a Beethoven emlékmúzeumban elevenítettük fel a zeneszerző életéről tanultakat. Budapesten a Szépművészeti Múzeumban megcsodálhattuk a felújított Román Csarnokot, a német festészet kimagasló alkotásait, de nagy élmény volt az ókori egyiptomi kiállítás is. Este moziba mentünk, szombaton pedig az Erkel Színházban megtekintettük a Sylvia című balettkomédiát.
A program zárásaként május 17-én négyórás interaktív foglalkozást tartottunk az iskolában és annak udvarán a szülők, családok bevonásával.
Rendezvényeinket, a különféle énekes és németes tárgyi, eszközi szükségleteinket az Emberi Erőforráskezelő az NTP-KNI-18 „Énekes német” elnevezésű nyertes pályázat támogatta, melyben ismét a tehetséges gyerekeket karoltuk fel. Köszönet érte!
Petriné Bugán Barbara, Péli Ottóné
Fotók: Tázlári iskola, VIRA.HU